Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.
- Úvod
- ČO JE TO SRŠNÍ NEKTÁR
ČO JE TO SRŠNÍ NEKTÁR
Čo je to sršní nektár?
Doplnok stravy, ktorý vďaka zefektívneniu pálenia tukov citeľne zlepšuje výsledky pri vytrvalostných výkonoch.
Ako a prečo to funguje?
Sršní nektár funguje ako katalyzátor celej rady chemických reakcií, ktoré využíva ako zdroj k získaniu energie tukové zásoby človeka.
Princíp energetického gélu je rovnaký ako doliatie paliva do motoru, zatiaľ čo sršní nektár je skôr inováciou existujúceho motora. Tieto dva mechanizmy sa môžu výhodne doplňovať.
Pri fyzickom výkone beží sacharidový i tukový metabolizmus zároveň, pričom s časom sa zvyšuje dôležitosť toho tukového. Čím dlhšia je teda fyzická aktivita, tím väčšiu výhodu sršní nektár prináša.
Pozrite aj na Wikipédií
Na nasledujúcich grafoch je naľavo situácia energetických zásob pri výkone bez nektáru, napravo príbeh s nektárom.
Prečítajte si aj: SKÚSENOSTI ŠPORTOVCOV
O SRŠŇOVI MANDARÍNSKOM
Sršeň mandarínsky je dravý a agresívny hmyz, ktorý pomocou svojho mimoriadne silného jedu dokáže zabiť i dospelého človeka. Samci a robotnice dosahujú dĺžky 2,5 – 4,5 cm, kráľovná i cez 5 cm. Tento japonský sršeň tak dosahuje i viac než dvadsaťnásobku hmotnosti európskej včely.
Sršene sa živia buď nasávaním nektáru z rastlín alebo lovom iného hmyzu. Veľmi obľúbeným cieľom sú pre sršne včely. Dokážu v pár stovkách jedincoch vyvraždiť za niekoľko hodín celý úľ a ukradnúť im larvy, ktoré majú podstatne väčšiu výživovú hodnotu než včelie robotnice. Inokedy, ale nepohrdnú rôznymi chrobákmi nebo pavúkmi, ktoré hravo premôžu bodnutím so smrtiacim jedom. V Japonsku a Číne zomrie každoročne na následky bodnutia niekoľko desiatok ľudí.
Viac o sršňoch sa môžete dozvedieť vydarenom dokumente od BBC alebo na Wikipedii.
PREČO ,,SRŠNI"
Prečo „sršni“?
Názov je odvodený od sršňa mandarínskeho, jeho larvy produkujú špeciálnu tekutinu, na ktorej zložení je sršní nektár založený.
Dospelé robotnice japonských sršňov uletia každý deň kvôli zháňaniu potravy 50 – 100 km a nemajú problém vyvinúť pri tom rýchlosť výrazne vyššiu než Usain Bolt. Tuhú stravu však nevedia spracovávať a sú schopní iba sať šťavu. Vďaka tisícom rokov pôsobenia evolúcie však sršne vyvinuli v oblasti získavania potravy špecifický spôsob symbiózy medzi larvou a dospelým jedincom. Robotnice lovia hmyz (často i chrobáky niekoľkonásobne mohutnejšie, než ony samy). Ten dokážu spracovať iba larvy a tak robotnice po love svoju korisť obvykle naporcujú, rozdelia medzi seba a doletia s ním do úľu, kde nakŕmia larvy.
Larvy korisť od robotníc strávia a z časti pretransformujú na špeciálnu tekutinu. Tu od nich robotnice nasajú a po niekoľkých minútach môžu náhli príval energie využiť pre ďalšie dlhé a rýchle lety. Dolet sršňa mandarínskeho z neho robí vzhľadom k jeho hmotnosti jedného z najlepších vytrvalcov, ktorý kedy žili na tejto planéte. Vďačia za to práve potrave od lariev.
Tekutina od lariev sršňa mandarínskeho obsahuje najmä zmes 17 aminokyselín v špecifickom pomere, ktorý zodpovedá sršniemu nektáru. Testovaním bolo zistene, že sršní nektár pôsobí veľmi pozitívne i na človeka. Dokáže významne podporiť tukový metabolizmus a zásoby tuku tak transformovať po dlhšiu dobu v okamžite využiteľnú energiu, čo ocenia najmä bežci, cyklisti, veslári a iný vytrvalci pri závodoch alebo náročnom tréningu.
Prečítajte si aj SKÚSENOSTI ŠPORTOVCOV